základní škola

Erasmus tým ZŠ a MŠ Tábor, Husova 1570 v tureckém Izmiru

Ve školním roce 2019/2020 započal na naší škole projekt Erasmus + s názvem  Art is everywhere – Umění je všude. Po první schůzce  partnerů z Itálie, Španělska, Turecka, Bulharska a Portugalska na naší škole v listopadu roku 2019 jsme stihli ještě únorové setkání v sicilské Avole. Pak už ale přišel covid a tím pádem jsme mohli pokračovat jen v některých aktivitách, které byly uskutečňovány během výuky, v tomto složitém období byly i ony z části přesunuty do on-line prostoru. K druhému projektovému roku 2020/2021 proběhla v prostorách budovy městského úřadu na Žižkově náměstí výstava fotek  a některých projektových aktivit. Současně jsme na ní veřejnost seznámili s e-Twinningovým projektem žáků loňské  4.A – KODLAHAMA, na kterém spolupracovali s žáky z Turecka, Rumunska a Itálie.

Díky prodloužení projektového období pokračujeme v práci i v letošním roce. Od  24.10-30.10. se tak mohli zúčastnit žáci a pedagogové naší školy setkání v tureckém Izmiru. Jeho tématem byl Pop –art. Žáci nemohli sice bydlet  v hostitelských rodinách, měli zato však více možností seznámit se vzájemně s dětmi z dalších partnerských zemí, se kterými byli společně s učiteli ubytováni. Celé dny však trávili zejména v partnerské škole, ve středních uměleckých školách, na workshopech, v muzeích a galeriích. Věnovali se i poznávání pro nás exotické architektury, navštívili mešitu, bazar.

Využili a rozšířili si své jazykové znalosti, propagovali svou vlastní školu, své město, region a svou zemi. Na oficiálních setkáních s řediteli škol a s představiteli měst předali krásné propagační předměty, které pro nás zajistila paní místostarostka Olga Bastlová.

Děti si na školní akci našly nové přátele, navštívily s nimi  např. místo, kde strávila konec života panna Marie, jeden ze sedmi divů světa  - Artemidin  chrám v Efesu, projely se na lodi kolem pobřeží rybářského městečka Foca, prohlédly si přírodní park Sasali.  Zajímavým zážitkem byla pro všechny zúčastněné i oslava výročí založení Turecké republiky, které se slavilo 29.10. Centrum Izmiru bylo neméně krásné a se svým bazarem všem umožnilo zážitek  z mnoha vůní, zvuků a barev.

Za tým projektu Erasmus + na ZŠ a MŠ Tábor, Husova 1570

koordinátorka projektu Mgr. Jana Bičišťová